دانش و خلاقیت

پرش بی‌نظیر رونالدو برای گل زدن!

کریستیانو می تواند تا ارتفاع 2.63 متر به هوا بپرد!پاتریس اورا مدافع باتجربه یونایتد در اکانت شخصی اش در سایت توییتر نوشت :«می خواستم بدوم تا حداقل بتوانم رونالدو را به پایین بکشم ولی نتوانستم»
این شوخی فردیناند توصیف خوبی از پرش ۲.۹۳ سانتی متری رونالدو برای زدن گل تساوی مادریدی ها بود. برای درک بهتر اهمیت حرکت او باید در نظر بگیریم که حلقه بسکتبال در بازیهای ان بی ای در ارتفاع ۳.۰۵ سانتی متری قرار دارد و به این ترتیب رونالدو تنها ۱۲ سانتی متر پایین تر از حلقه بسکتبال به توپ ضربه زده است.

جدیدترین تحقیقات کارشناسان ورزشی نشان می دهد قد مهاجم رئال مادرید در صحنه گل به منچستر یونایتد با پرش بلند او به 2 متر و 93 سانتیمتر رسیده است.

«خبرگزاری ایسنا» نوشت : پس از گل دیدنی کریستیانو رونالدو به منچستر یونایتد، چندین کارشناس ورزشی در تحقیقات خود درباره میزان پرش کریستیانو رونالدو اعلام کردند که این مهاجم پرتغالی قادر است بدون کمک دستانش یک متر و ۱۱ سانتیمتر بالا بپرد.
پس از گل رونالدو در بازی با منچستر که توجه خیلی ها را جلب کرد، کارشناسان در تحقیقی دقیق در یک آزمایشگاهی واقع در مادرید به بررسی اندازه گیری دقیق توانایی کریستیانو رونالدو در پرش به هنگام ضربه سر پرداختند. کارشناسان علوم ورزشی این آزمایشگاه در این بررسی ابتدا به اندازه گیری پرش عمودی این بازیکن (با کمک دست و بدون کمک دست) پرداختند.رونالدو در این تحقیق دو نوع پرش انجام داد. یک پرشی که رونالدو دستانش را روی مفاصل ران خود قرار داد و بدون کمک از دستانش این حرکت را انجام داد و دیگری پرشی با کمک دستانش.
در حرکت اول که یک سنسور اندازه گیری قدرت روی پوست رونالدو قرار داشت، مشخص شد رونالدو یک و نیم برابر بیشتر از وزن خود نیرو مصرف می‌کند و از پایین تنه خود کمک می‌گیرد.
در حرکت دوم که در بازی با منچستر یونایتد رخ داد و این بازیکن توپ را وارد دروازه‌ کرد،‌ مشخص می‌کند قدرت فیزیکی به رونالدو اجازه می‌دهد تا ۱.۱۱ سانتیمتر پرش داشته باشد تا قد رونالدو در هنگام این پرش به ۲.۹۳ سانتیمتر برسد، کمی بزرگ‌تر از قد یک بازیکن در لیگ بسکتبال NBA .
قدرت بدنی‌ای که کریستیانو رونالدو به خود وارد می‌کند پنج برابر بیشتر از وزن بدن خود است. نیرویی که باعث می‌شود یک فضانورد به خود وارد کند،‌ اما چه چیزی باعث می‌شود رونالدو این قدر پرش داشته باشد؟ رونالدو زانو و پاهای خود را در پشت باسن خود قرار می‌دهد و این کار قدرت جاذبه زمین را موقتا افزایش می‌دهد. دست شبیه یک فضانورد که از هوا می پرد و سر خود را به بالا می‌گیرد و پاهای خود را به پشت خود قرار می‌دهد. این به رونالدو اجازه می دهد ۸۰ سانتیمتر پرش داشته باشد که بالاتر از میزان پرش یک بسکتبالیست در لیگ ان بی ای است.
رونالدو در بازی چهارشنبه خود در لیگ قهرمانان اروپا توانست با پرشی بلند دروازه یونایتد را باز کند. قد این بازیکن هنگام پرش به ۲.۹۳ سانتیمتر رسید.